Proč sedět při práci aktivně a zvážit nákup balanční židle?

Proč je dobré zvážit pro práci balanční židle

Dynamické sezení udržuje tělo v pohybu když sedíme. Zlepšuje nám držení těla při práci a posiluje zádové a středové svaly. Pravidelné cvičení nenahradí, ale výrazně sniží dopady dlouhodobého sezení.

Aktivní sezení je způsob, jak udržet své tělo v pohybu i když sedíme.  Jeho cílem je podpořit přirozené pohyby těla, které zamezují ztrátě pevnosti jeho středu a následnému hrbení se a ztuhlosti. V zádech nám netuhnou jen svaly, ale také tvrdne kolagen ve vazech a kloubech v důsledku špatného krevního oběhu.

Přínosy aktivního sezení

Pravidelné cvičení a případné návštěvy fyzioterapeuta jsou velmi prospěšné. Bohužel dlouhodobé sezení nevynahradí. Proto je dobré aktivní sezení zvážit.

Podle seniorního specialisty na ergonomii Sukhi Assee ze skupiny Flokk podporují židle, které jsou vyvinuty designéry speciálně pro aktivní sezení, posílení středu našeho těla, nebo-li core. Pracují totiž se svaly horního, dolního i bočního břicha a ramenními svaly.

Charakteristickým znakem pasivního sezení je potom strnulé shrbení v pozici, která připomíná písmeno C. Svou pozornost upíráme na duševní soustředění, tělo nevnímáme do okamžiku únavy, ztuhlosti nebo svalové slabosti.

Výzkumy ukazují, že pokud stojíme, měníme přirozeně své držení těla dvakrát až třikrát za minutu. Svoje zádové svaly a střed těla tak v běžném životě neustále zapojujeme. Při pasivním sezení na normální kancelářské židli tyto svaly po hodinách sezení ochabují.

Jak podpořit aktivní sezení na balanční židli

Aktivního sezení dosahneme především použitím aktivní balanční židle, která je speciálně navržena k podpoře nevědomého pohybu. Tento typ židlí často vyžaduje otevřený úhel mezi nohama a trupem. Nohy tak tvoří silnější oporu těla a sníží tlak v oblasti beder.

Aktivní židle mohou mít různou podobu. Od balančních stoliček, které použijeme na pár hodin práce, přes s citem designované aktivní balanční židle, které se více podobají tradičním ergonomickým kancelářským židlím až po designově nekonvenční sezení, jakým jsou zdravotní židle HAG Capisco.

Elegantní balanční židle AccisPro do domácí pracovny
Ergonomická aktivní židle RH Logic
Ergonomická aktivní židle RH Axia
Balanční stoličky Giroglex
Balanční stoličky Mickey
Balanční židle Capisco Puls 8020 v domácí pracovně