Jak proměnit dětský pokoj na studentský?

Ve vývoji mladého člověka je přechod z žákovských let do studentského života důležitým krokem. A s ním přichází i potřeba upravit studijní prostor tak, aby podporoval učení, soustředění i projektovou kreativitu. Jak tedy proměnit dětský pokoj na studentský?

Moderní pedagogické publikace řadí prostředí a vybavení studijního prostoru mezi faktory, které významným způsobem ovlivňují učební proces studentů. Touto problematikou se zabývá například Studie Salfordské univerzity z roku 2013,  která prokázala, že správné prostředí a vybavení učeben dokáže zvýšit produktivitu studentů až o 25 %. Většina studijních příprav se odehrává v domácím prostředí, proto je třeba změnit hravý dětský pokoj na studentský.

Pracovní kout pro studenta
Studijní kout pro studenta

Ani u studentů nepodceňujte kvalitní ergonomii

Studenti, stejně tak jako pracující dospělí, začínají trávit většinu svého studijního času sedavou prací u počítače. Na prvním místě v zařizování studentského pokoje je tedy ergonomická židle. Studentské židle doporučujeme s dětmi vyzkoušet. Důležité je jejich správné nastavení pro dobrou oporu těla – minimalizujeme tak bolesti zad i únavu. Poslední dobou velmi oblíbené herní židle ve většině případů neodpovídají potřebám těla při dlouhém sezení u počítače.

U malých dětí řešíme rostoucí dětské židle k psacímu stolu. Rozsah těchto židlí pokryje růst dětí od malého předškoláka po 15-ti letého studenta. Pokud pořizujeme sezení studentům, nebýváme už tolik limitováni omezenou dětskou nabídkou. Většina studentských židlí má velký rozsah nastavení hloubky sedáku nebo možnost volby nižšího pístu, který lze později vyměnit za dospělý.

Aktivní sezení a změny poloh

Pokud student tráví ve své pracovně více času, bude se proměna dětského pokoje ve studentský více přibližovat ergonomické domácí pracovně. Můžeme zvážit nákup balanční židle, která podpoří dynamické sezení. Pomáhá udržet tělo v přirozeném pohybu a zamezí tak ztrátě pevnosti jeho středu a následnému hrbení se a ztuhlosti.

Vhodné jsou také výškově nastavitelné stoly, které umožňují kombinovat práci v sedě, polosedě a ve stoje. Díky volitelným rozměrům desky jimi lze zařídit i malý studentský pokoj. V mnoha případech mohou zcela nahradit dětské rostoucí psací stoly, protože je lze velmi jednoduše zvýšit během růstu dětí. Při nízké počáteční výšce dítěte je k těmto stolům možné zvolit dětskou židli s opěrným kruhem.

I sebelepší ergonomické aktivní pracoviště však nenahradí pravidelné cvičení. Motivujte děti ke každodennímu přirozenému pohybu a aktivní sportovní činnosti. Tyto návyky ve svém dospělém pracovním životě jejich tělo ocení.

Studentská pracovna pro dvě děti od Jenny Kakoudakis
Minimalisticka pracovna pro studentku
Elegantní pracovní kout pro studentku
Jednoduchý studentský pracovní kout
Jednoduché řešení pracovního místa pro studenta
Pracovní kount studenta s výškově nastavitelným stolem

Nebojte se neotřelého designu a volte trvanlivost

Proměnu dětského pokoje na studentský plánujeme s ohledem na trvanlivost zařízení a měnící se potřeby studenta. Kvalitní nábytek si mladý člověk může odstěhovat na vysokoškolskou kolej nebo do domácí pracovny ve svém prvním bydlení.

Při výběru sezení se můžeme odklonit od ergonomických kancelářských židlí klasického vzhledu. I pracovní židle mohou mít zajímavý či minimalistický vzhled s širokým výběrem látek a barev kovů i plastů. O inspirativních barevných kombinacích si můžete přečíst více v příspěvku ergonomická židle HAG Capisco Puls v barvách domácí pracovny.

Do budoucna tak může student ocenit minimalistický vzhled designové pracovní židle HAG Tion nebo netradiční tvarování židle pro studenty HAG Capisco Puls. Z té průmyslový designer Peter Opsvik vytvořil ikonu severského designu držící se i po 40-ti letech na předních příčkách světově proslulých ergonomických židlí. Jejich trvanlivost podtrhuje 10-ti letá záruka. Židle lze také jednoduše přečalounit, pokud se výrazně změnil studentův styl nebo je látka po deseti či patnácti letech opotřebovaná.

U psacích stolů nebo výškově nastavitelných stolů je důležitá kvalitní konstrukce i kvalitní motorový pohon. Rozměr i dekor pracovní desky lze do budoucna kdykoli jednoduše změnit. Bonusem může být opět výběr barev stolové konstrukce. Například podnoží stolu XY je dostupné nad rámec barev bílá, černá a šedivá také v cihlově červené, olivově zelené, žluté, modré a béžové.

Ergonomická studentská židle je oporou beder
Ergnomická studentská židle pro aktivní sezení

Udržitelnost jako téma mladé generace

Udržitelnost je tématem, které aktuálně mezi mladou generací rezonuje. Při výběru nábytku tak mohou studenti přihlížet k zodpovědnému výběru materiálů i celému cirkulárnímu výrobnímu procesu. Mnoho z našich produktů vlastní mezinárodní ekologické certifikáty, které jsou vydávané na základě recyklovanosti a recyklovatelnosti použitých materiálů včetně zanechané uhlíkové stopy.

Rekonstrukce dětského pokoje

Vkus studenta se mezi roky 12 – 25 diametrálně mění. Doporučujeme proto při rekonstrukci dětského pokoje přejít od dětských motivů k neutrálnímu klíčovému nábytku. Barevnou náladu lze vždy rychle a poměrně levně změnit novou výmalbou, textiliemi a dekoracemi. V našem sortimentu například naleznete i židle s vyměnitelným čalouněním nebo sedákem. Oživit lze i výškově nastavitelné stoly, kterým lze snadno vyměnit deska jiného rozměru nebo dekoru. V neposlední řadě nezapomeňte na vhodné úložné prostory i kvalitní osvětlení s regulovatelnou barevnou teplotou i intenzitou světla.

Plánujete rekonstrukci dětského či studentského pokoje?

Kontaktujte nás a domluvte si s námi schůzku. Rádi Vám s výběrem vhodného řešení studentského pracovního koutu nebo domácí pracovny pomůžeme.